רעם היופי, מיכה יוסף ברדיצ'בסקי

רעם היופי

רעם היופי

מיכה יוסף ברדיצ'בסקי

עוד מאותו סופר

ספרים חדשים

ספר קולי - "רעם היופי" מאת מיכה יוסף ברדיצ'בסקי:
הקלטה זאת בוצעה באולפן הספריה המרכזית לעיוורים, כבדי ראיה ומוגבלים, נתניה ישראל, בחודש נובמבר בשנת 2009, כל הזכויות שמורות לה בלבד.
עורך: מנחם פרי, הספרייה החדשה, הוצאת הקיבוץ המאוחד
"הוא, לדעתי, אחד מגדולי סופרי העולם במאה העשרים, ואחד משני גדולי הפרוזה העברית, לצדו של י.ח. ברנר... סגנונו של ברדיצ'בסקי הוא מוסיקה צרופה, ומשפט אחד מתוך סיפוריו מכריע תשעים קילו של הספרות הישראלית העכשווית". פנחס שדה
"על ברדיצ'בסקי אני יכול לדבר כמו שמדברים על קרוב רחוק; נאמר & הצג יותר ndash; על דוד שלא זכיתי להכירו אישית, מפני שהוא נפטר כשמונה-עשרה שנים לפני שנולדתי. אני קורא את סיפוריו בסקרנות, בכבוד ובתימהון, ובשעת הקריאה איזו פעימה 'גֶנֶטית' בתוכי מעידה על הקִרבה הרחוקה". עמוס עוז
"אני מרגיש כמי שאביו הרוחני היה ברדיצ'בסקי". יורם קניוק
חמשת הרומאנים הקצרים והסיפורים של מיכה יוסף ברדיצ'בסקי המובאים בספר זה – בנוסח מוּעָר שהכין אבנר הולצמן – הם מבחר מאת אחד מענקי הפרוזה העברית. בסיפורים הללו, שנכתבו בין 1900 ל-1920בעברית המרהיבה והמיוחדת של ברדיצ'בסקי, המציאות החברתית "המוכרת" של העיירות היהודיות היא רק קרום דק, שמתחתיו מבעבעים פריצות-גדר ייצריות, אקסטזות אירוטיות, מסתורין ודֶמוֹניוּת, שסופם להוליך לתבוסות מרות. כוחות על-טבעיים וגורל גזור מראש מניחים על דמויותיו החידתיות של ברדיצ'בסקי יד כבדה כל הימים. היקסמות מוחלטת מן היופי המרעיש והמהפנט של אשה המופיעה בהוד יופיה ומפלחת את הלבבות היא היסוד המחבר בין הסיפורים, והיא הערך היחיד בעולמו הרומנטי המורכב של ברדיצ'בסקי.
בפרוזה האחרת שלו התווה ברדיצ'בסקי לספרות העברית מסלול אלטרנטיבי, שבלעדיו לא יתוארו ברנר, גנסין, שופמן, פוגל, ועד פנחס שדה ויורם קניוק, ובמיוחד עמוס עוז, ממשיכו המובהק ביותר.
הסיפורים: קלוֹנימוֹס ונעמי, בית תבנה, פרה אדומה, קיץ וחורף, מחניים. לספר מצורפת אחרית-דבר מאת אבנר הולצמן.
הצג פחות
הוספה למשאלות