מה עושה אותך לא בודהיסט, דזונגסאר ג'מיאנג קיינטסה רינפוצ'ה

מה עושה אותך לא בודהיסט

מה עושה אותך לא בודהיסט

דזונגסאר ג'מיאנג קיינטסה רינפוצ'ה

מחיר: 50 ₪
הוצאה לאור: פראג
שנה:
מאי, 2018
אורך:
04:22:31
קריינים: גיא נובוטני
קטגוריות: ספרים חדשים

ספרים חדשים

ספר קולי - ״מה עושה אותך לא בודהיסט״ מאת דזונגסאר ג'מיאנג קיינטסה רינפוצ'ה:
אם נדמה לכם שאתם בודהיסטים, אולי כדאי שתחשבו שוב. דזונגסאר ג’מיאנג קיינטסה, מגדולי המורים של הבודהיזם הטיבטי כיום, מאתגר את העולם הבודהיסטי ומערער בדרכו היצירתית והחדשנית על סטריאוטיפים נפוצים, הנחות יסוד כוזבות ופנטזיות רווחות. בשנינות ובהומור מעודד קיינטסה רינפוצ’ה את הקוראים לראות מעבר לסממנים החיצוניים של הבודהיזם – רומנטיקה של מחרוזות, קטורת וגלימות אקזוטיות – ומוביל אותם היישר אל לב תורתו של בודהה שאקימוני.
דזונגסאר הוא לאמה המלמד בודהיזם טיבטי בכל רחבי העולם, ובמאי קולנו הצג יותר ע עטור פרסים. הוא עומד בראשם של כמה מנזרים באסיה, מנהל מרכזי מדיטציה בוונקובר, סן פרנסיסקו, סידני, הונג קונג וטאיפה, ועומד בראש הארגון .Siddhartha’s Intent הבודהיסטי
ביקורת על הספר מה עושה אותך לא בודהיסט
חיים אחרים גליון ספטמבר 2018
הבודהיזם מקושר בדרך כלל לצמחונות, לנזירות ולמדיטציה, אבל הוא אינו קשור במהותו באף אחד מאלה. בספרו בעל השם הפרובוקטיבי, מבקש המורה הטיבטי רינפוצ’ה להסביר מה כן עושה אותך בודהיסט. התשובה על פיו קצרה: בודהיסט הוא מי שמקבל את ארבעת החותמים, ארבע קביעות יסוד שביטא הבודהה.
החותם הראשון הוא שכל הדברים המורכבים ארעיים. ארעיות אגב, אין פירושה מוות, אלא שינוי. החותם השני הוא שכל הרגשות הם כאב ואין אף רגש שמסב תמיד אך ורק עונג. רגשותינו הם שמובילים לסבל, ולא ההתרחשויות החיצוניות, מכיוון שכל הרגשות נולדים מאנוכיות וכרוכים בהיאחזות בעצמי.
החותם השלישי הוא שכל הדברים נעדרים קיום עצמאי- זוהי האיקות. ההבנה שהכול ריק, כולל כל הרעיונות והאידיאלים שלנו וכל מי שאנו מכירים, אינה מובילה לאדישות, אלא להפך-רק ממנה יכולות לצמוח אחריות וחמלה.
החותם הרביעי והאחרון הוא שהנירוונה מצויה מעבר למושגי. ההארה אינה מתקיימת בתחומי החלל והזמן, ולכן אי אפשר לתאר אותה באמצעות השפה.
הנירוונה אינה אושר ואינה אומללות- היא מעבר לרעיונות דואליסטים כאלה, אם כך בחנו את עצמכם-האם אתם בודהיסטים?
גדעון לב
הצג פחות
הוספה למשאלות